הלווואת פרטיות – הלוואות ללווים פרטייםהמונח הלוואות פרטיות מתייחס בעיקר להלוואות שניתנות על ידי גורם כזה או אחר לאדם פרטי, להבדיל מהלוואות עסקיות שניתנות על סמך עסק ולא לווה פרטי ספציפי אך הוא גם מתייחס להלוואות אשר ניתנות בין גורם פרטי אחד לאדם פרטי אחר, להבדיל מהלוואה דרך בנק או מוסד פיננסי אחר.

הלוואות פרטיות - איש עסקים שולח יד עם דולרים

הלוואות פרטיות מגופים פיננסיים

את רוב ההלוואות לאנשים פרטיים מעניקים הבנקים בישראל, אלו הלוואות שיכולות להיות עבור סכומים גדולים מאוד כדוגמת משכנתאות אך לרוב הלוואות פרטיות אלו הן עבור סכומים נמוכים יחסית שמיועדים למטרות מימון שונות.

הסכומים הנמוכים יחסית של הלוואות פרטיות מהבנקים הם בגלל שלאדם פרטי אין הרבה בטחונות שהוא יכול להעמיד כנגד ההלוואה (פרט למשכנתא בה הביטחון הוא הנכס עצמו), בייחוד לעומת עסקים, ולכן הסיכון על הבנק גדול יותר. בנקים מעניקים הלוואות פרטיות ללקוחותיהם על פי פרמטרים שונים של סיכון ופרופיל אשראי שקובעים את עלות ההלוואה מבחינת ריבית, סכומים, תנאי החזר וכדומה.

בנוסף ניתן לקבל הלוואות פרטיות מגופים פיננסיים כמו חברות כרטיסי אשראי שמעניקות הלוואות מהירות עד 30,000 ש"ח ומחברות הביטוח – כנגד חיסכון פנסיוני או תחת שירותי אשראי חוץ בנקאיים אחרים.

הלוואות פרטיות שלא דרך גופים פיננסיים

הצד השני של הלוואות פרטיות, הצד שבו מעורבים שני צדדים פרטיים ומתן ההלוואה נעשה מחוץ למסגרת הבנקאית או החוץ בנקאית הפיננסית הרגילה, מציע כמה פתרונות לקבלת הלוואות. זהו המקום בו תחום ההלוואות הופך קצת יותר פרוץ ובעל סיכון עבור הלווה, בעיקר כי לצד גורמים לגיטימיים ומקצועיים פועלים גם גורמים בעיתיים כמו מלווי שוק אפור, נוכלים ושאר גופים שמביאים עימם בעיות רבות ללווה.

חשוב מאוד לבחון מול מי עושים עסקים וממי מקבלים את ההלוואה, אם מדובר על חברת הלוואות פרטיות אז לבדוק שיש לה אישור מבנק ישראל להעניק הלוואות ואם מדובר על אדם פרטי אחר אז יש להכיר אותו או לדעת כי מדובר על מלווה לגיטימי שמעניק תנאים הוגנים.

האפשרויות של הלוואות פרטיות כאלו הן:

הלוואות פרטיות מחברות הלוואות – ישנן כמה חברות פרטיות שמעניקות שירותי הלוואות בצורה בלעדית או כחלק ממערך שירותים רחב יותר כמו ליווי עסקי, כלכלת משפחה וכדומה. אלו חברות פרטיות שקיימות מחוץ למערכת הפיננסית, ההלוואות שהן מספקות הן מכספים פרטיים שלהן וכאמור הן צריכות להחזיק אישור רשמי לעסוק בהלוואות. התנאים שמציעות חברות הלוואות אלו יכולים במקרים רבים להיות עדיפים על תנאי הבנקים וחברות האשראי מבחינת הריביות, תנאי ההחזר הסרת הדרישה להעמדת בטחונות או ערבים וכדומה.

הלוואות פרטיות מהעבודה – מקומות עבודה רבים מציעים לעובדיהם הלוואות פרטיות בתנאים אטרקטיביים מאוד, התנאים טובים כי מדובר על שירות לעובדים שניתן כהטבה על ידי המעסיק ולא מיועד למטרות רווח משמעותי. כדאי לבחון אפיק אשראי זה, עבור הלווה התנאים יכולים להיות משמעותית טובים יותר ועבור המעסיק הסכום הרלבנטי יכול להיות חסר משמעות מבחינת כמות מזומנים עדכנית.

הלוואות פרטיות מאנשים פרטיים – זהו תחום בעייתי במקצת כי הוא נעדר פיקוח לחלוטין, אדם פרטי שמלווה לאדם פרטי אחר אינו חייב באישור והעסקה כולה יכולה להיות בעיתית במקרים בהם יש סכסוכים על ההחזרים. הגורם המלווה יכול להיות מעורב בפעילות לא חוקית במישור של ההלוואה או מישור כספי אחר ויש לבחון כל מקרה כזה תחת זכוכית מגדלת. בכל מקרה, לרוב עדיף לקחת הלוואות פרטיות מגופים מוסדרים בצורה כזו או אחרת, גופים שיש אל מי לפנות בכל מקרה.

חברות הלוואות מומלצות

  • קרדיט פוינט

    הלוואות אטרקטיביות לבעלי נכסים