שיקים חוזריםתשלום באמצעות שיקים הוא פיתרון נוח ונפוץ מאוד כבר שנים רבות בישראל ובעולם המערבי כולו, שיקים מאפשרים לנו להשתמש באמצעי תשלום נוסף על מזומן וכרטיסי אשראי ובמקרים מסוימים מהווים מעין מסגרת אשראי נוספת שאינה משפיעה על המסגרת בבנק – למשל תשלום בשיקים דחויים וקבלת השירות או המוצר מראש, בדומה למקרה של תשלום שכר דירה, ואף קבלת הלוואה באמצעות נכיון שיקים.

.שיק הוא שטר רשמי מבנק שעל גביו מפרט אדם או גורם כלשהו סכום לתשלום מחשבון הבנק שלו לאדם או גורם אחר, כאשר יש הגדרה של תאריך התשלום בו ניתן לפרוע את השיק וחובה לרשום את שם מקבל התשלום בספרות ובמילים. כמו כן, תשלום בעזרת שיקים צריך להיות ללא תנאים כלשהם – "למוטב בלבד" אינו תנאי והמשמעות היא שרק מי שהשיק רשום לפקודתו יכול לפרוע אותו וגם כל שיק חייב להיות חתום על ידי הצד שנתן אותו (המשלם).

איש עסקים חושב מה לעשות לגבי שיקים חוזרים

לאחר שמקבל השיק ניגש לבנק לפרוע את התשלום הסכום יורד מחשבון הבנק, במקרים בהם אין אפשרות לבנקים לפרוע את השיק אז הוא הופך להיות שיק ללא כיסוי או שיק חוזר.

שיקים חוזרים היא בעיה אמיתית של המשק הכלכלי הישראלי, שיקים חוזרים מהווים אחוז גדול מדי של התשלומים בישראל ומדובר על מיליוני שיקים חוזרים בכל שנה שפוגעים בתפעול ובתזרים של עסקים ואנשים פרטיים רבים.

מדוע קיימים שיקים חוזרים

.התופעה של שיקים חוזרים מתאפשרת בגלל אופן השימוש במכשיר התשלום הזה, מדובר על שטר נייר שצד אחד רושם עליו פרטים והוא מועבר לצד שלישי שצריך לפרוע אותו לקבל את הסכום הספציפי – אין פה העברת כסף מזומן או אמצעי תשלום מחייב אחר כמו כרטיס אשראי. לכן בהחלט אפשריים מקרים בהם לתשלום לא יהיה כיסוי ומקבל השיק נותר עם פיסת נייר שכעת עליו לגבות בצורה כלשהי

הסיבות העיקריות לתופעה של שיקים חוזרים הן מחסור בסכום כסף מספיק בחשבון הבנק של נותן השיק על מנת לפרוע את התשלום, חשבון בנק מוגבל שלא ניתן להוציא ממנו כספים, רישום לא נכון של מקבל התשלום, התאריך או הבדל בין הסכום בספרות לסכום במילים. כמובן שהמקרים הנפוצים ביותר של שיקים חוזרים הם בעקבות חשבונות בנק של המשלמים שאין בהם כסף לכיסוי התשלום.

מה ניתן לעשות במקרים של שיקים חוזרים

למרות הבעייתיות והסיכון שקיים בקבלת תשלומים באמצעות שיקים, בכל זאת מדובר על שיטה לגיטימית וכזו שבעלי עסקים רבים לא יכולים להרשות לעצמם לסרב לה, מפאת חשש לאובדן עסקאות בעקבות כך.

החוק מגן על עסקים ואנשים אשר קיבלו תשלומים שהתבררו בסופו של דבר כמקרה של שיקים חוזרים, בפני אדם שלא הצליח לפדות שיק עומדות כמה אפשרויות חוקיות. ברוב המקרים אם לא ניתן לקבל באופן עצמאי שיק חדש ובעל כיסוי או שיטת תשלום אחרת אז רצוי מאוד להיעזר בשירותים מקצועיים של משרד עורכי דין או חברת גבייה שמתמחה בניהול ההליכים החוקיים של גביית שיקים חוזרים – בעיקר במקרים של שיקים חוזרים בסכומים גדולים.

אפשר להגיש שיקים חוזרים לביצוע ופירעון בלשכת ההוצאה לפועל, הבקשה לביצוע היא נגד הגורם שסיפק את השיק. במסגרת הליך של בקשה לביצוע שיק של ההוצאה לפועל ניתן לנקוט נגד נותן השיק הליכים כמו עיקולים, הגבלות יציאה מהארץ ושאר הגבלות.

לנותן השיק החוזר יש 20 יום להגיב לבקשה לביצוע. במקרים בהם לא ניתן לגבות את התשלום עוברי להליך משפטי מקוצר שבו בית משפט מתאים דן במקרה השיקים חוזרים וקובע האם להעביר את הנושא לתביעה פלילית או לחייב את החייב בצורות אחרות.

חברות הלוואות מומלצות

  • קרדיט פוינט

    הלוואות אטרקטיביות לבעלי נכסים