פריסת שיקיםתחום ההלוואות עמוס כיום מוצרים ומסלולים שונים ללקוחות, בהקשר זה ניתן לראות בשנים האחרונות צמיחה מסיבית של שוק ההלוואות החוץ בנקאיות, גופים פיננסיים וחברות פרטיות אשר מציעות הלוואות שונות שלא דרך הבנק ובתנאים שונים. מסלול אחד שכזה שנחשב לפחות נפוץ בתחום ההלוואות הוא מסלול הלוואות בשיקים, הלוואה שניתנת על ידי גורם חוץ בנקאי כנגד שיקים דחויים לתקופת ההחזר.

איש עסקים מחשב את פריסת השיקים

מהות השיטה של הלוואות בשיקים

שיטת הלוואות זו היא פשוטה מאוד, הלקוח מגיע לגורם ההלוואות החוץ בנקאיות הרלבנטי, מבקש את הסכום הרצוי לו (במגבלות של תקרות מסוימות), מראה את קיומו של חשבון בנק פעיל בעל יכולות החזר להלוואה, מפקיד בידי המלווה שיקים דחויים לכל חודש כאשר הסכום על השיקים הוא סכום החזר ההלוואה החודשי בהתאם לתקופת ההחזר שנקבעה בתוספת הריבית על ההלוואה – הגוף המלווה נותן בתמורה ללווה את סכום ההלוואה בצורת שיק רגיל או בנקאי במרבית המקרים והלקוח יוצא לדרכו עם הכסף.

החזר ההלוואה מתבצע בכל שהגוף המלווה בכל חודש פודה את השיקים שהלווה הפקיד בידיו, כל עוד יש כסף בחשבון הבנק והשיקים נפדים ללא בעיות, ההלוואה בסדר והכל כשורה, הבעיות והעלויות הגבוהות באמת מתחילות במקרים בהם לשיקים אין כיסוי ויש עיכוב בהחזר ההלוואה

סכומים קטנים ותקופות החזר קצרות

הלוואות בשיקים אינן מיועדות למימון דברים גדולים ויקרים, מדובר על הלוואות פרטיות בסכומים יחסית נמוכים של כמה עשרות אלפי שקלים (כ-20,000 ש"ח) ועל תקופות החזר להלוואות אלו שעומדות על פרקי זמן קצרים של כמה חודשים ספורים ועד שנה. הלוואות בשיקים מיועדות לאנשים פרטיים או עסקיים אשר זקוקים במהירות לסכום כספי קטן יחסית ואין להם פתרונות אחרים של הלוואה מגופים בנקאיים או חוץ בנקאיים.

הלוואות בשיקים משמשות את הלקוחות אשר בוחרים באפשרות זו למימון החלפת רכב, שיפוץ, אירוע משפחתי, חופשות, סגירת חובות, בעיות בריאות דחופות ועוד.

מקבלים את הכסף במהירות שיא

הלוואות בשיקים מציעות ללקוחות לקבל את כספי ההלוואה ישירות כמעט ובמהירות שיא לעומת כל מסלול אחר, עובדה זו משרתת במקרים רבים אנשים אשר זקוקים לכסף בדחיפות ואין להם את הזמן או היכולת לחכות לפרוצדורות השונות שמלוות הלוואות במסלולים נפוצים יותר. לרוב אין צורך בערבים או הצגת ביטחונות על מנת לקבל הלוואות בשיקים ולכן הן מהירות כל כך ולא מצריכות הגשת מסמכים רבים ובדיקות של הגוף המלווה.

המלכוד של הלוואות בשיקים – אחוזי ריבית גבוהים

בגלל שאין צורך בהעמדת ביטחונות בקבלת הלוואות בשיקים והעובדה שהגוף המלווה לא מבצע בדיקות רבות לגבי כושר ההחזר של הלווה, מדובר על הלוואה בסיכון גבוה יחסית למלווה. סיכון זה מוביל לאחוזי ריבית גבוהים משמעותית למסלולי הלוואות אחרים. אחוזי הריבית אינם בשיעורים של שוק אפור אך הם נחשבים מהגבוהים בתחום ההלוואות המוסדרות.

מרכיב נוסף שעלול לייקר מאוד הלוואות בשיקים הוא ריבית הפיגורים במקרים שלשיקים שניתנו מול ההלוואה אין כיסוי, בהלוואות שיקים יש ריבית פיגורים יומית גבוהה שהיא שהופכת הלוואות בשיקים לבעייתיות. ריבית זו גבוהה גם לעומת ריבית פיגורים ממוצעת במשק והיא יכולה לגרום להלוואה לתפוח משמעותית. במקרים של אי עמידה בהחזרים יכול הגוף המלווה להפעיל הוצאה לפועל מול הלווה או להפעיל גורמי גבייה עצמאיים.

הלוואות בשיקים הן יעילות ומהירות מאוד והן נטולות בירוקרטיה, אך לא מדובר על המסלול הראשון שיש לבחור בו, עלות הלוואות אלו יקרה יחסית ועל הלווה להיות בטוח מאוד בכושר ההחזר שלו.

חברות הלוואות מומלצות

  • קרדיט פוינט

    הלוואות אטרקטיביות לבעלי נכסים