משכנתא ירוקהמשכנתא ירוקה מתארת מסלול משכנתא שנועד לסייע לרוכשי או בוני נכסים למגורים לגור בבית בעל היבטים אקולוגיים וירוקים יותר לעומת שיטות בנייה סטנדרטיות. משכנתא ירוקה היא מוצר שנמצא עדיין בחיתוליו בשוק הישראלי, רוב הדירות והבתים בישראל עדיין נבנים בשיטות בנייה סטנדרטיות, הציבור אינו מודע מספיק ליתרונות של בנייה אקולוגית וכמו כן רוב הבנקים השונים עדיין לא מקדמים משכנתאות ירוקות או תמריצים לבחור בפתרונות בנייה אלטרנטיביים.

בנייה ירוקה היא יקרה יותר מאשר בנייה סטנדרטית, אחת הסיבות להשקת מוצר כמו משכנתא ירוקה שמסייעת להשיג את המימון הנוסף בתנאים טובים, מדובר על בנייה שבסופו של דבר מביאה לחיסכון משמעותי (אם היא נעשית נכון) באנרגיה על תאורה, קירור, חימום ועוד.

ישיבת בין שני אנשי עסקים לגבי משכנתא

הבנייה הירוקה נועדה ליצור השפעה שלילית מינימאלית על הסביבה, גם בתהליכי ייצור חומרי הגלם, במהלך הבנייה עצמה וכמובן שלאחר שהמבנה עומד ופועל, כמו כן בנייה ירוקה אינה פוגעת בבריאות העובדים או תושבי הבית. כמובן ששיטות אלו מביאות לחיסכון כלכלי לאורך השנים ולכן ההשקעה הנוספת מחזירה את עצמה במהירות.

משכנתא ירוקה דרך בנק הפועלים

בנק הפועלים הוא הבנק הראשון שהציע לציבור מסלול שנקרא משכנתא ירוקה, במסגרת בנק משכן – פועלים למשכנתאות המסלול נקרא "זכאות ירוקה". הפועלים הוא הבנק המסחרי היחיד שמציע, נכון לסוף 2010, הלוואה מסוג משכנתא ירוקה ללקוחותיו בעוד שיתר הבנקים עדיין לא נכנסו לפעילות בתחום זה מסיבות כאלו ואחרות.

למרות שבאופן רשמי בנק הפועלים מציע משכנתא ירוקה ללקוחותיו לווי המשכנתאות בפועל לא מדובר על מסלול משכנתא מלא שנחשב משכנתא ירוקה אלא על הטבה נוספת עבור סכום נוסף שנלקח במסגרת הטבת "זכאות פועלים", כך שלא מדובר על סכום מלא שנלקח כמשכנתא ירוקה ובתנאים מיוחדים לבנייה ירוקה אלא עם הטבה נוספת – שעשויה במקרים מסוימים לספק את הפרש העלות בין בנייה סטנדרטית לאקולוגית.

פרטי משכנתא ירוקה דרך בנק הפועלים

כאמור, הטבת משכנתא ירוקה מטעם הפועלים היא חלק מהטבת זכאות פועלים שניתנת ללקוחות בעלי חשבון בבנק, קבלת המשכנתא הירוקה מותנית בזכאות פועלים ועל פי הגדרות מחייבות.

משכנתא ירוקה מחייבת את הלווה להיות בעל חשבון בבנק הפועלים או לפתוח חשבון בבנק. על מנת לקבל את ההטבה של משכנתא ירוקה חובה לרכוש דירה או לבנות נכס על פי תקן הבנייה הירוקה ת"י 5281. רק לווים בעלי זכאות פועלים יכולים לקבל את הטבת משכנתא ירוקה.

משכנתא ירוקה מעניקה ללווים ריבית מועדפת על 50,000 נוספים מעבר לסכום המשכנתא הכללי ומעבר להטבת זכאות פועלים,
תנאי הלוואות משכנתא ירוקה חייבים להיות זהים לתנאי הסכום שנלקח תחת הטבת זכאות פועלים – משכנתא בריבית קבועה וצמודה למדד או על פי ריבית פריים.

משכנתא ירוקה מסוג אחר – רכישת מערכת סולארית ביתית

תחום שבו הבנקים יותר פעילים, גם הפועלים וגם בנקים מסחריים אחרים, הוא מימון רכישת מערכות סולאריות ביתיות לייצור חשמל. ניתן לקחת משכנתא ירוקה למימון מערכת לצד משכנתא רגילה או משכנתא בלעדית לרכישת המערכת, במקרה זה השעבוד הוא עבור הנכס ולא המערכת.

התנאים של משכנתא ירוקה סולארית הם לרוב לתקופות של 10-20 שנה, אפשרות למימון מלא למערכת או 80% כוללים של המערכת והמשכנתא לנכס עצמו ואפשרות לתקופת גרייס להחזר ההלוואה.

חשמל סולארי למימון המשכנתא

סוג נוסף משכנתא ירוקה הוא ההצעה של חברת הבניה דוראל, בונה בהרחבות בקיבוצים בתים עם מערכות סולאריות מותקנות, כאשר החשמל שנמכר לרשת אמור לממן את החזרי המשכנתא.

חברות הלוואות מומלצות

  • קרדיט פוינט

    הלוואות אטרקטיביות לבעלי נכסים