משכנתא בטוחהלכל משכנתא והלוואה יש עלויות נוספות, העלויות הן כל התשלומים שיש לשלם לגוף המלווה מעבר להחזר סכום ההלוואה המקורי, כאשר הגורמים בעלי ההשפעה המשמעותית ביותר על עלות זו הם בראש ובראשונה הריבית על ההלוואה והצמדה למדד אם קיימת. כל מי שלוקח על עצמו הלוואת משכנתא מבין מראש כי בסופו של דבר ישלם לבנק סכום גבוה בהרבה מהסכום המקורי אותו קיבל לצורך רכישת הדירה לפני שנים כה רבות – לעיתים אף כמעט כפול מאותו סכום.

ישיבת צוות לגבי לקיחת משכנתא בטוחה

לדעת מראש את עלות ההלוואה

יש משכנתאות בריביות משתנות שנקבעות על פי עוגני ריבית כאלו ואחרים ומשתנות בכל תקופה מוגדרת מראש או מסלולי משכנתא בריבית קבועה שבהם הריבית אמנם אינה משתנה אך ישנה הצמדה למדד המחירים לצרכן שמייקרת את ההחזרים. מסלול ייחודי ונדיר יחסית בשוק המשכנתאות בישראל הוא מסלול משכנתא בטוחה, משכנתא שמאפשרת ללווים ביטחון מלא בגובה ההחזרים החודשיים לכל תרופת המשכנתא.

מן הסתם ריבית משכנתא במסלול זה היא גבוהה לעומת הרמה המקובלת בשוק, אך ריבית זו אינה משתנה והיא כיולה לעיתים להיות נמוכה מריביות אחרות. ריבית מקובלת של משכנתא בטוחה היא בין 6%-10%.

משכנתא עמידה לשינויים ותנודות

משכנתא בטוחה היא מסלול ייחודי שמספק ללווים הבוחרים בו עמידות מלאה בפני שינויים כלכליים ותנודתיות אופיינית של הכלכלה. זוהי משכנתא נטולת סיכון במובן זה שבכל רגע נתון הלווים יודעים כמה ריבית הם משלמים, כמה ישלמו בחודש הבא ואפילו עוד 15 שנה. במסלול משכנתא בטוחה אין חישובי ריבית או שינויים, אין מרכיב הצמדה למדד כזה או אחר ואין פרמטרים שמשנים את ההחזר החודשי, לטוב ולרע, ההחזר קבוע וידוע מראש.

ההגנה של משכנתא בטוחה מפני שינויים יכולה להיות משמעותית במיוחד בתקופות של אינפלציה גבוהה שמסלולים צמודי מדד תביא לעליה משמעותית בהחזרים או לתקופות של העלאות ריבית שכמובן ישנו את הריבית בצורה מהותית במסלול ריבית משתנה.

גם אם כיום הריבית במשק נמוכה והמדד יציב, הנתונים מראים כי לאורך השנים ולטווח הארוך הריבית בוודאות תעלה משמעותית לעומת רמתה הנמוכה כיום ומדד המחירים לצרכן מראה עלייה ממוצעת יציבה על 3%-4% בשנה. כך שגם אם הריבית על משכנתא בטוחה נראית גבוהה בתחילה, בסופו של דבר היא יכולה להיות משתלמת וזולה משמעותית לעומת מסלולים אחרים.

שילוב משכנתא בטוחה עם מסלולים אחרים

ללווים שחוששים כי ישלמו יותר במסלול יציב וודאי כמו משכנתא בטוחה קיימת האפשרות (המומלצת) של יצירת תמהיל משכנתא ספציפי עבור רצונותיהם וצרכיהם – אפשרות שקיימת לגבי כל מסלולי המשכנתא בשוק. ניתן לקחת את סך כל המימון שזקוקים לו ולחלקו לכמה מסלולים שונים על מנת לפזר סיכונים ולנסות לקזז התייקרויות במסלול אחד עם יציבות במסלולים אחרים. בצורה זו משכנתא בטוחה מספקת יציבות מבורכת ולעיתים הכרחית לצד מסלולים בעלי סיכון גבוהים יותר שלעיתים יהיו זולים ולעיתים יקרים.

היתרונות בשיטת משכנתא בטוחה

–  וודאות ויציבות: משכנתא בטוחה מאפשרת ללווים שקט נפשי לכל אורך תקופת המשכנתא, עבור לווים מסוימים היציבות הזו היא חסרת מחיר ומורידה הרבה לחץ מהמערכת המשפחתית.
ירידה תמידית של הקרן: במסלול משכנתא בטוחה הקרן תמיד נמצאת במצב ירידה, במסלולים אחרים שכוללים ריביות משתנות והצמדות בהחלט אפשרי מצב בו הקרן עולה עם השנים למרות שכבר הוחזר חלק מהסכום.
עמלות פירעון מוקדם נמוכות: אם מצב הריבית מאפשר זאת אז משכנתא בטוחה מאפשרת פירעון מוקדם ללא עמלות או בעמלות מופחתות.

משכנתא בטוחה בהחלט יכול לחסוך כסף בטווח הארוך ורצוי לבחון אותו בתהליך השוואת משכנתאות.

חברות הלוואות מומלצות

  • קרדיט פוינט

    הלוואות אטרקטיביות לבעלי נכסים