מימון הקמת מערכת סולאריתכבר כמה שנים שניתן להתקין בישראל מערכת לייצור חשמל סולארי על גגות של בתים ומבנים פרטיים וליהנות מתעריפי ייצור מיוחדים. אדם שיש ברשותו גג פנוי ומתאים יכול להתקין מערכת סולארית פוטו-וולטאית ולייצר חשמל שאותו הוא מוכר בהסכם ל-20 שנה לחברת החשמל תמורת תעריף מיוחד וגבוה יותר מתעריף צריכת חשמל "רגיל", כך המערכת אמורה בסופו של דבר לספק לבעלים רווחים לאחר כמה שנים. אך המלכוד הוא העלות הגבוהה והראשונית של המערכת עצמה, עשרות ואף מאות אלפי שקלים להתקנת כוח ייצור של כמה קוט"ש. לכן חשוב מאוד לבחון את הנושא של מימון התקנת מערכת חשמל סולארי לפני שקופצים למים וחותמים על חוזה.

שני אנשי עסקים סוגרים עסקה בנוגע למימון הקמת מערכת סולארית

מבחינת מימון התקנת מערכת חשמל סולארי יש להבין כי כלל האצבע הוא שככל ששטח הגג הפנוי להתקנת המערכת גדול יותר כך החזר ההשקעה יהיה מהיר יותר ובמקרים רבים ניתן יהיה לקבל מימון טוב יותר. מערכת קטנה מאוד היא עדיין יקרה וייקח יותר שנים להחזיר את ההשקעה.

אפשרות לשעבוד התמורה ממכירת החשמל

בעבר מכשול מהותי עבור פתרונות רבים של מימון התקנת מערכת חשמל סולארי היה שרשות החשמל לא אישרה לבעלי המערכות לשעבד את תשלומי חברת החשמל עבור החשמל המיוצר לטובת המלווה שמימן את הקמת המערכת מלכתחילה. מצב זה הוא בעייתי כמובן כי ההבטחה לתשלום על החשמל המיוצר היא מעין שטר ביטחון להחזר ההלוואה. אך כיום מצב זה תוקן ורשות החשמל אישרה לפני שנים ספורות להעביר כתב התחייבות של בעל מערכת סולארית ביתית לחברת החשמל שכל התשלומים עבור החשמל המיוצר מהמערכת יועברו לחשבון מיוחד שישועבד בפועל לטובת המלווה.

כך, בין אם מדובר על הלוואה בנקאית, הלוואה פרטית או הלוואה חוץ בנקית, התשלומים עבור החשמל הסולארי יכולים להגיע מיידית למלווה עד להחזר מלא של ההלוואה, אז הרווחים מועברים שוב לבעל המערכת והמלווה יוצר מהתמונה.

מימון בנקאי ייעודי – תחום בהתהוות

גורמי האשראי העיקריים במשק הם כמובן הבנקים המסחריים, אלו מעניקים אשראי לפרטיים ועסקים עבור מגוון אדיר של מטרות ושימושים. מבחינת מימון התקנת מערכת חשמל סולארי על ידי הבנקים בישראל מדובר על תחום בהתהוות כאשר בפועל אין מבחר גדול של בנקים שמקדמים את התחום או מוצרים ייעודיים למימון סולארי. הבנק הראשון להרים את הכפפה בתחום המימון הסולארי ליצרנים פרטיים הוא בנק הפועלים, שגם היה הבנק היחיד שהציע תוספת מיוחדת למשכנתא עבור בנייה ירוקה – מסלול זכאות ירוקה / משכנתא ירוקה.

בנק הפועלים מציע ללקוחותיו, בעלי חשבון או פותחי חשבון חדש באופן כללי, מגוון פתרונות למימון התקנת מערכת חשמל סולארי, התאם לסוג המערכת, סוג הלקוח וכן הלאה. למשל, הפועלים מציע מימון התקנת מערכת חשמל סולארי שהוא למעשה מימון רק למרכיב רכישת המערכת ללא עלות ההתקנה כאשר תנאי ההלוואה הם: 20 שנה, עד 100% מימון לעלות המערכת, יש צורך לשעבד את הנכס עליו מותקנת המערכת, אפשרות לקבלת גרייס (דחייה) לתשלום הקרן לשנתיים.

מסלול נוסף של מימון התקנת מערכת חשמל סולארי שאותו מציע בנק הפועלים הוא למשל הלוואה של עד 110,000 ש"ח לעשר שנים, ללא הצמדה ובריבית על בסיס הפריים. מעבר להלוואות בנק הפועלים בתחום הסולרי, לחלק החברות הסולאריות יש הסכמים פרטניים עם גורמים במערכת הבנקאית למתן מימון מסוים ללקוחות. כדאי מאוד לבדוק מול החברה שמוכרת את המערכת ו/או מתקינה אותה האם יש הסכמים עם בנקים לטובת מימון התקנת מערכת חשמל סולארי. כמובן שאפשר פשוט לקחת הלוואה לכל מטרה מהבנקים או מהשוק החוץ בנקאי לצורך מימון מערכת סולארית.

מימון מהחברות הסולאריות

למרות שנוהל זה יותר מקובל במערכות גדולות, אפשר לעיתים לקבל מימון התקנת מערכת חשמל סולארי מהחברה הסולארית עצמה. יש חברות שמציעות מימון מסוים או אפילו מלא בתמורה לכספים מייצור החשמל.

חברות הלוואות מומלצות

  • קרדיט פוינט

    הלוואות אטרקטיביות לבעלי נכסים