השוואת משכנתאותכל מי שמתעניין בלקיחת הלוואת משכנתא מבין את היקף הסכומים שמדובר עליהם, עלויות רכישת הנכס הן עצומות והעלויות הנלוות למימון הרכישה הן גם גבוהות ומכבידות לאורך השנים. השוואת משכנתאות היא חלק בלתי נפרד וחיוני ביותר מכל לקיחת משכנתא, ההשוואה מאפשרת ללווים לקבל כמה הצעות על ההלוואה, להבין את השוק טוב יותר, להתמקח ולהשיג את המשכנתא המתאימה ביותר מבחינת הרכבה וכמובן שמבחינת העלות הסופית בסיום החזרה.

רואה חשבון משווה משכנתאות

למרות שכל התהליך של השוואת משכנתאות יכול להיות מתיש ומבלבל אם עושים אותו לבד, כמות המידע והמספרים גדולה מאוד וקשה לעיתים לחשב במדויק מה כל שינוי קטן אומר בטווח הארוך. אבל בשום אופן אסור לרוכשי דירות, בייחוד לזוגות צעירים ולווים בעלי אמצעים מוגבלים, לוותר על השוואת משכנתאות – יש לזכור כל הזמן כי כל הורדה קטנה באחוזי הריבית או הטבה בתנאי ההלוואה הם בעלי משמעות כספית גדולה מאוד לאורך 20 שנות החזרים חודשיים.

השוואת משכנתאות מבחינת תנאי קבלת ההלוואה

הבנקים ושאר הגופים שמציעים הלוואות משכנתא דורשים מהלווים תנאים שונים על מנת לקבל את ההלוואה. תנאים אלו יכולים להתבטא בסוג וכמות הביטחונות שיש להעמיד על מנת לקבל את המימון, דרישה להצגת ערבים על מנת לקבל משכנתא, אחוזי המימון שהגוף המלווה מוכן לממן, מסמכים שונים ועוד. השוואת משכנתאות חשוב מאוד כי היא מאפשרת ללווים לבחור בגוף הפיננסי שדורש מהם את הכי מעט בירוקרטיה וערבויות ויחד עם זאת לקבל את אחוזי המימון שהם זקוקים להם על מנת לרכוש את הנכס המבוקש. נושא הערבים הוא בעייתי מאוד ויכול להביא לקשיים ואי נעימויות ורצוי לנסות להימנע ממנו אם הדבר אפשרי.

השוואת הריבית וההצמדה – החלק שקובע את עלות המשכנתא

הנושא שהוא בעל חשיבות עליונה בתהליך של השוואת משכנתאות הוא נושא הריביות וההצמדה על המשכנתא, נושא זה גם משפיע בצורה הדרמטית ביותר על העלות הסופית של ההלוואה ועל התשלומים הנוספים שתשלמו לבנק מעבר להחזר סכום ההלוואה המקורי. כאמור, כל שינוי של עשירית אחוז בריבית המשכנתא יכול להיות שווה לכם חיסכון של עשרות אלפי שקלים לאחר 20 שנות החזרים. השוואת משכנתאות היא קריטית ויש לקבל הצעות מפורטות מכמה גופים – כמובן שיש צורך להכיר את כל סוגי הריבית שקיימים בתחום ולהבין לעומק את המשמעות של כל ריבית על ההחזר החודשי.

השוואת משכנתאות מאפשרת ללווים לקבל תמונת מצב אמיתית על האפשרויות שעומדות בפניהם מבחינת הריבית וההצמדה ולבחור באפשרות הזולה ביותר. אם בנק אחד מציע מסלול משכנתא בריבית משתנה שמתחילה באחוז נמוך מאוד ואטרקטיבי יש לבחון האם לאחר כמה שנים אחוז זה לא יעלה משמעותית וייקר את כל המשכנתא לעומת משכנתא בריבית קבועה שיכולה להיות יקרה יותר בתחילה אך זולה יותר בטווח הארוך.

נושא ההצמדה גם חשוב מאוד בתהליך השוואת משכנתאות, רצוי לא להתעלם מהיבט זה של עלות המשכנתא. מדד המחירים לצרכן משתנה בממוצע ב-3% בכל שנה ואלו 3% נוספים שיש לשלם לבנק.

השוואת שיטת החזר המשכנתא

על פי רוב החזר המשכנתא הוא בשיטה של תשלום חודשי של חלק מקרן ההלוואה בתוספת הריבית וההצמדה, אך קיימים מסלולי החזר נוספים שיש להכיר. השוואת משכנתאות תאפשר בחירה במסלול המתאים ביותר. למשל בחירה באפשרות גרייס של תשלום חודשי רק של הריבית ופריעת ההלוואה בתשלום אחד בסוף תקופה קבועה או אחד ממסלולי ההחזר האחרים.

בשורה התחתונה השוואת משכנתאות חוסכת ללווים כסף רב ומשמעותי, ניתן לבצע השוואת משכנתאות בעזרת גוף מקצועי ובלתי תלוי או לבד.

למידע נוסף: מחשבון השוואת משכנתאות

חברות הלוואות מומלצות

  • קרדיט פוינט

    הלוואות אטרקטיביות לבעלי נכסים