הלוואות לפתיחת עסקיזמים צעירים המעוניינים להקים עסק חדש נזקקים למקורות מימון משמעותיים. אחד ממקורות המימון הנגישים ביותר הוא נטילת הלוואה. ישנם מספר ערוצי הלוואה פופולריים המיועדים לאנשים שברצונם לפתוח עסק.

המסלולים המוכרים יותר הינם הלוואה בנקאית רגילה, הלוואה לכל מטרה מחברות האשראי או מהבנקים, והלוואה מגופים פרטיים.

הערוץ הנוסף והייחודי הוא הלוואה בערבות המדינה ועליו נפרט במאמר זה.

ישיבה לגבי התאמת הלוואה לפתיחת עסק חדש

הלוואות בערבות המדינה

הלוואות בערבות המדינה הן ערוץ הלוואות חדש יחסית שיזמה מדינת ישראל על מנת לעודד יזמים השוקלים להקים עסקים חדשים. את ההלוואות מספקים ארבעת הבנקים שזכו  במכרז –  הפועלים, מזרחי-טפחות, אוצר החייל ומרכנתיל.

75% מהערבות להלוואה ניתנת מטעם הקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה ו-25% הנותרים הם ביטחונות כלכליים שעל בעל העסק לספק.

מי יכול לנטול הלוואה בערבות מדינה?

כל עסק קטן או בינוני יכול להגיש בקשה לנטילת הלוואה בערבות המדינה. עסק קטן הוא עסק שמחזור המכירות השנתי שלו אינו עולה על 25 מיליון ₪. עסק בינוני הוא עסק שמחזור המכירות השנתי שלו הוא עד 100 מיליון ₪.

תנאי ההלוואה

הלוואות בערבות המדינה ניתנות בתנאי נוחים ביחס למוצע בשוק ההלוואות והמשכנתאות. הריבית על ההלוואות היא ריבית הפריים+3% וניתן להתמקח ולהורידה עוד.

תקופת החזר ההלוואה מגיעה בדרך כלל ל-5 שנים והיא ניתנת ניתנת במסלולים הבאים:

  • הלוואות לעסקים חדשים עסקים שנמצאים בשלבי הקמה רשאים לנטול הלוואה בגובה של עד 300,000 ₪ בהעמדת ביטחונות כלכליים של 10% בלבד מגובה ההלוואה והשקעת הון עצמי של 20% מסכום ההלוואה. עבור הלוואות של מעל 300,000 ₪, נדרש נוטל ההלוואה להציג ביטחונות כלכליים של 25% מגובה ההלוואה או ערבים שיוכלו לערוב ל-40% מגובה ההלוואה.
  • מסלול מהיר הלוואה בגובה של עד 100,000 ₪ לתקופה של עד 5 שנים ותקופת "גרייס" של 6 חודשים ראשונים. ההלוואה ניתנת לעסקים בעלי מחזור עסקים שנתי של לפחות 3 מיליון ₪.
  • מסלול כללי הלוואה בגובה של עד 500,000 ₪ עבור עסקים חדשים או עסקים בעלי מחזור שנתי של עד 6.25 מיליון ₪; הלוואה בגובה של עד 8% מהמחזור השנתי עבור עסקים בעלי מחזור עסקים בטווח 6.25-100 מיליון ₪. ההלוואות במסלול זה ניתנות לתקופה של עד 5 שנים כאשר 6 החודשים הראשונים הם בתנאי "גרייס", כלומר, ישנה החזרה של הריבית על הקרן בלבד והקפאה של החזר הקרן עצמה. 60%-85% מהערבות מסופקים על ידי המדינה והיתר על ידי נוטל ההלוואה.

תהליך קבלת ההלוואה

את הבקשה לנטילת ההלוואה יש להגיש לאחד מארבעת הבנקים הרלוונטיים או לאחת משתי הקרנות האחראיות על הגישור בין הבנקים ובין המדינה חברת תבור וחברת BDI. שתי הקרנות הללו מציעות ייעוץ כלכלי בחינם באתרי האינטרנט שלהם או בשירות הטלפוני. על מנת להגיש בקשה דרך אחת הקרנות, יש למלא שאלון המותאם לעסק הרלוונטי כאשר ישנן שלוש אפשרויות: עסק בהקמה, עסק שמעוניין בהשקעה, ועסק שזקוק להון חוזר.

את הבקשה ניתן למסור בסניף הבנק שממנו ניטלת ההלוואה, בבנק הדואר או באתרי האינטרנט של החברות. התשובה לבקשה נמסרת בתוך 10 ימי עסקים וכ-50% ממגישי הבקשה מקבלים תשובה חיובית.

הזדמנות לעסקים חדשים!

הלוואות בערבות המדינה מספקות ביטחון כלכלי משמעותי ומשענת יציבה עבור יזמים החולמים לפתוח עסק וזקוקים למקורות מימון נוספים. את ההלוואות ניתן לקבל ב-4 בנקים שונים ואחוזי הערבות המסופקים על ידי המדינה מגיעים עד 90%, בהתאם לגובה ההלוואה.

בזכות הטבה זו, יכול בעל העסק להשקיע את ההון העצמי שברשותו בעסק ולא כערבות להלוואה. תנאי ההלוואה אטרקטיביים ביותר והופכים אותה לאחת מהאפשרויות המשתלמות ביותר בשוק.

חברות הלוואות מומלצות

  • קרדיט פוינט

    הלוואות אטרקטיביות לבעלי נכסים