גביית שייקים חוזריםשיקים חוזרים ופירעונם מסורב על ידי הבנק הם מצב מאוד לא נעים לבעל עסק או לאדם פרטי, במקרים רבים מדובר על תשלום שהתקבל אך לא כובד בפועל על סחורות או שירותים שכבר סופקו ללקוח ואם מדובר על שיקים חוזרים אז מקבל התשלום נשאר למעשה קירח מכאן ומכאן כאשר לא קיבל תשלום על מוצר או שירות שהוא כן שילם עבורם וכבר סיפק לצד המשלם.

אך אין צורך לומר נואש! החוק מאפשר דרכים של גביית שיקים חוזרים, דרכים חוקיות ומקובלות שמאפשרות ברוב המקרים ואם התהליך מתבצע נכון לקבל בסופו של דבר את התשלום.

אישה חותמת על הסכםלמרות שמקרים של שיקים חוזרים או שיקים ללא כיסוי הם בעיתיים מאוד עבור הצד שחייבים לו את הכסף, יש לזכור ולהבין כי במקרים רבים לחייב יש הצדקה או טיעוני נגד נכונים לכך שסיפק שיקים ללא כיסוי. טיעונים אלו יכולים להישמע בכל שיטה של גביית שיקים חוזרים והתהליך יכול להסתיים בתוצאה שהחייב אינו מחויב להעביר את התשלום – סיבות אלו יכולות להיות טכניות ונוגעות לסיבות שבגללן השיק חזר או אופרטיביות ונוגעות למהות החוב או העסקה שעבורה הועבר התשלום.

שכירת גורם מקצועי לביצוע גביית שיקים חוזרים

כמו בתחומים רבים שמעורבים בהם שני צדדים, בעיקר אם מדובר על בעיות כספיות, גם תהליך של גביית שיקים חוזרים יכול להיות יעיל, פשוט ובעל תוצאות טובות יותר לצד שחייבים לו את הכסף אם נעזרים בשירותי גורם מקצועי ומוסמך לטיפול בהליכים רשמיים של גביית שיקים חוזרים.

גורמים אלו הם לרוב עורכי דין מומחים לתחום או חברות גביית שיקים חוזרים שמעסיקות אנשי מקצוע מיומנים מהתחום, גורם מקצועי כמו עורך דין יכול לפרוש את טיעוני בעל החוב ולגרום למערכת להבין כי הוא הקורבן וכי יש להחזיר לו את כספו ולחלופין, עורך דין או גורם מקצועי אחר בגביית שיקים חוזרים יכול להפריך את טיעוני הנגד של הצד החייב.

גביית שיקים חוזרים – פנייה להוצאה לפועל

הדרך היעילה והמקובלת ביותר של גביית שיקים חוזרים היא פנייה ללשכות ההוצאה לפועל שצמודות לבתי משפט השלום, גורם רשמי שמטרתו בין היתר היא לסייע בגביית חובות של שיקים חוזרים.  תהליך גביית שיקים חוזרים דרך ההוצאה לפועל מצריך הגשת בקשה לביצוע שטר/שיק שכוללת הגשת מסמכים רשמיים כמו השיק עצמו וברוב המקרים אישור רשמי לפרטי החייב (שם, תעודת זהות, כתובת וכדומה).

הבקשות עוברות תהליך סטנדרטי ועובדי ההוצאה לפועל, ובראשם ראש ההוצאה לפועל שלו סמכויות רבות לביצוע גביית שיקים חוזרים וחובות אחרים, יכולים במסגרת התהליך להפעיל הגבלות שונות על החייב שסיפק שיק ללא כיסוי, הגבלות כמו עיקולי משכורות, חשבון בנק, חסכונות, רכבים, ביטול חידוש רישיון נהיגה או דרכון, הוצאת צו מעצר מהארץ ואף צווי מעצר במקרים קיצוניים יותר.

לצד החייב יש 20 יום להגיב לטענות ולבקשה לביצוע של השיק, הוא יכול לפרט מדוע סיפק שיק ללא כיסוי ומדוע הוא מתנגד לביצוע השיק במועדו. כאמור, טענות הצד החייב נשמעות התהליך גביית שיקים חוזרים בהוצאה לפועל ולעיתים הן מתקבלות.

סדר דין מקוצר לגביית שיקים חוזרים

במסגרת ההליך בהוצאה לפועל ניתן לעבור להליך משפטי אם אין פיתרון בין הצדדים, הליך זה נקרא סדר דין מקוצר ובו נשמעות טענות שני הצדדים ובית משפט מחליט האם לחייב צד כלשהו או האם להמשיך להליך תביעה רגיל. בגלל תהליך זה שפורט חשוב להיעזר בשירותי גורם מקצועי בגביית שיקים חוזרים. אם נקבע כי החייב ישלם את השיק אז לרוב הוא מחויב לשלם גם הוצאות עו"ד לבעל החוב.

חברות הלוואות מומלצות

  • קרדיט פוינט

    הלוואות אטרקטיביות לבעלי נכסים