האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית

הלוואות ללא ריבית הן למעשה הלוואות הניתנות בחינם, למקבל ההלוואה אין עלות נוספת להחזר הסכום המקורי שקיבל, לכן מן הסתם מדובר על מוצר נדיר במערכת הפיננסית הישראלית. האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית היא הגוף הגדול היחיד שמהותו היא הלוואות ללא ריבית והיא הגוף הגדול היחיד שמסייע לנזקקים בצורה כזו שהם יכולים לקבל אשראי ללא עלות.

האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית פועלת על בסיס תרומות בלבד וללא סיוע כלכלי מהמדינה.

חישוב הלוואה וריביות

האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית – הגמ"ח הגדול ביותר

למרות שניתן היה לצפות מהמדינה שתעניק סיוע כה משמעותי לנזקקים בדמות הלוואות ללא ריבית, האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית מוגדרת כעמותה ללא כוונות רווח. פעילותה של האגודה היא על בסיס רוח המצוות היהודית שקובעת כי מתן הלוואה או תמורה כלשהי ללא כוונה להרוויח מכל דבר היא מצווה בעלת חשיבות וערך עליונים. האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית היא למעשה גמ"ח – מוסד גמילות חסדים, אלו מוסדות יהודיים שמציעים חסד לנזקקים, בעיקר בהיבט פיננסי של הלוואות ללא ריבית אך גם בהיבטים אחרים של מוצרים וכל סיוע אחר.

האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית היא הגמ"ח הגדול ביותר שפעיל בישראל והיא מציעה הלוואות ללא ריבית לצד גמ"חים קטנים יותר שפועלים בעיקר במגזר החרדי והדתי כאשר לרוב כל גמ"ח משרת מגזרים או קהילות מסוימים.

פעילה משנת 1990 עם הלוואות של מעל 100 מיליון דולר

האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית מנהלת את פעילותה מירושלים והיא פעילה משנת 1990, על פי נתוני האגודה מראשיתה ועד היום היא העניקה הלוואות ללא ריבית בסכומים של מעל 100 מיליון דולר אמריקאי, הלוואות שהתחלקו על מעל 40,000 לווים.

האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית מעניקה לציבור הזכאים כ-400 הלוואות מדי חודש עבור מגוון של סכומים קטנים יחסית. יש לציין כי מספר הבקשות להלוואות שמוגשות לאגודה בכל חודש הן הרבה יותר מה-400 שמקבלות אישור, כמות האישורים והסכומים שמוענקים בכל חודש הם נגזרת של כמות התרומות שקיבלה האגודה ועל פי שיעורי ההחזרים מלווים קודמים.

מסייעים בעיקר למגזר העולים החדשים

האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית פועלת בעיקר מול אנשים ובעלי עסקים עולים חדשים, בעיקר מאתיופיה, מדינות חבר העמים ומזרח אירופה, האגודה מעניקה הלוואות גם לזכאים שאינם עולים חדשים אך עיקר הסכומים נועדים לעולים חדשים שנתקלים בקשיים כלכליים או קשיי מימון.

הסיוע של האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית לקהילה של מעל 100,000 יוצאי אתיופיה למשל, נועד בעיקר לאפשר להם לרכוש דירות מגורים או לשפץ דירה קיימת. זאת לצד הסבסוד הגבוה שלו זוכה מגזר עולי אתיופיה מטעם המדינה לגבי משכנתאות.

זכאים נוספים לסיוע של האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית

בנוסף לשירות שמעניקה האגודה לעולים חדשים היא מציעה הלוואות פרטיות גם לזכאים אחרים:
•    משפחות העלות 4 ילדים ומעלה
•    משפחות חד הוריות
•    משפחות שאימצו ילד מחו"ל
•    משפחות נפגעות פעולות טרור
•    בעלי צרכים מיוחדים
•    הלוואות למימון הוצאות רפואיות שונות לילדים נכים – כיסאות גלגלים, ציוד עזר לניידות, שמיעה ראייה וכדומה

סוגי הלוואות של האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית

האגודה מציעה מספר סוגי הלוואות שונים. האגודה מעניקה הלוואות פרטיות של עד 15,000, למעט כמה מקרים שבהם המקסימום הוא 23,000 ש"ח, הלוואות לעסקים קטנים הן עד 45,000 ש"ח למטרות הון חוזר ועד 70,000 ש"ח לפתיחת או פיתוח עסק.

על מנת לקבל הלוואה של האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית צריכים רמת הכנסה של 3,000-13,000 ש"ח וותק של שנה באותה עבודה, יש להציג 2 ערבים להחזר ההלוואה.

למידע נוסף:

הלוואות למוגבלים בבנק